Vurmalı Müzik Aletleri

Vurmalı müzik aletleri, perküsyon yani diğer adıyla vurmalı çalgı olarak anılan bu müzik aletleri, insanlığın var oluşundan bu yana en uzun tarihe sahip müzik aletleridir. Tabi ki, bu denli derin bir tarihe sahip olan büyük bir kategorinin içerisinde, bin bir çeşit ürün bulunmaktadır. Ancak, bizim sizler için açtığımız bu kategoride, Türkiye’de tanınan ve revaçta olan müzik aletleri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak;

  • Davul (asma davul)
  • Darbuka
  • Bateri (akustik)
  • Elektro Bateri
  • Erbane
  • Bendir (Def)

İlk olarak, davul ismiyle anılan ama gerçek ismi asma davul olan Türkiye’de gördüğümüz çalgı modelidir. Diğer davulların yanı sıra, çift yüzü bulunan bu müzik aletinin, kullanım amacına göre bir bölüm hayvan derisi, diğer bölüm plastik deri olabilmektedir. Tokmak ve davul çubuğu yardımıyla performans sunabileceğiniz bu müzik aleti, el yapımı modellerle beraber kategorimizde mevcuttur.

İkinci olarak, Darbuka müzik aleti ilk olarak coğrafyası tam olarak belli olmasa da, Arap halkı tarafından ilk kez kullanıldığı bilinmektedir. Modelden modele farklı kasa ve malzemeden yapılan darbuka modelleri, alüminyum gövde ve plastik den üretilmektedir. Bu modelde vidalardan yardım alınmaktadır. Boyut olarak modelden modele ve ses tınısı olarak değişmektedir. Ancak, tarihte zaman zaman vidasız hayvan derisiyle yapılan darbuka modelleri de kullanılmıştır.

Üçüncü ve bir o kadar önemli olan müzik aleti bateri. Bateri modelleri günümüzde akustik bateri ve elektronik bateri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Zil, davul ve baget yardımıyla performans sergileyebilirsiniz. Ancak, her iki modele de bakacak olursanız, çalış tarzı ve stil olarak her ikisi de perküsyon müzik aletleri için iyi birer örneklerdir.

Dördüncü olarak, erbane olarak anılan ve yine detaylı bir tarihe sahip olan müzik aletidir. Orijinal hayvan derisi ve gerdirme yoluyla akort yapılan bu müzik aleti, farklı alanlara hizmet etmesi için halkalı yani zilli olmak üzere farklı kasalarda görülebilmektedir. Genel olarak, sade bir tarza sahip olan bu müzik aleti, boyut ve hammadde kalitesi olmak üzere model ve fiyat değişikliği gösterebilmektedir.

Beşinci olarak, bendir yani diğer adıyla def olan vurmalı müzik aleti, Mevlevi müzik tarzlarında ve birçok ilahi müzik de etkin rol oynamaktadır. Akort yapma durumuna gelecek olursak, ısı yoluyla esneyen bir yapıya sahiptir. Kullanımında orijinal hayvan derisi kullanılan bu müzik aleti, Türkiye coğrafyasında aktif kullanılan bir perküsyon müzik aletidir.

Tüm makaleye son olarak, vurmalı müzik aletleri yani perküsyon çalgılar için yazdığımız bu makalede, sitemizde bulunan müzik aletleri için bir yazı olmuştur. Tavsiye vermek gerekirse, Genel olarak tüm müzik aletlerindeki çeşitli indirim fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

1