Müzik Aletleri

Müzik aletleri, insanoğlunun tarihine bakacak olursanız, müzik ile eş zamanlı bir tarihimiz vardır. Bunun nedeniyse, tarihte müziğin kullanım amaçlarından dolayıdır. Örneğin, insanların birbiriyle anlaşabilmesi için veya gövde gösterisi yapmak için birçok alanda müzik aletleri kullanılıyordu. Özellikle bu noktada, aşağıdaki yan başlıklarda bahsedeceğim üzere perküsyon müzik aletleri insanoğlunun ufkunu açmış ve her şeyin başlangıcı olmuştur. İşte bu denli önemli bir başlık adı altında size detaylı ve doğru anlatım yapmaya çalışacağım. Öncelikle, müzik aletlerini saymak gerekirse, bu bilinen, bilinmeyen veya varlığını kaybetmiş birçok enstrüman olduğu için sadece sitemizde bulunan müzik aletlerinden bahsedeceğim. Ancak, tek tek açıklamadan önce, temel ana başlıklara ayırarak gitmek istiyorum. Bunun nedeni, hem daha yalın hem de daha doğru olacaktır.

Vurmalı Müzik Aletleri

Vurmalı müzik aletleri, gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, müzik aletleri arasında en büyük tarihe sahip olan davul modellerinden başlayacağız. Perküsyon müzik aletleri yani çıplak elle ritim tutulan her türlü obje arasına girmektedir davul modelleri. Davullar, deri veya plastik yardımıyla genellik daire şeklinde bulunan işlenmiş tahtaya gerdirme yardımıyla deri ve ağacın birleşmesi sonu oluşan müzik aletleri diyebiliriz. Performansına gelecek olursak, diğer müzik aletlerinde olduğu gibi davullarında kendi arasında her işe uygun modelleri bulunmaktadır. Örneğin, asma davul, darbuka, akustik bateri, elektro bateri, erbane ve bendir yani def kategorimizde bulunan çeşitlerdir. Konuya dönecek olursak, performans sırasında yardımcı ekipmanlar vardır. Mesela, tokmak, çubuk ve bateri bageti gibi ürünler.

Telli Müzik Aletleri

Telli müzik aletleri, dünya üzerinde en ok kullanılan ve her türlü müzikte kullanılan telli müzik aletleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Telli çalgılar yani telli müzik aletleri birçok modelden oluşmaktadır. Ancak, bu modelleri genel olarak kategori yapacak olursanız, gitar çeşitleri ve ukulele modelleri olmak üzere kategorimizde bulunan bu iki ana ürün hakkında konuşabiliriz. Öncelikle, gitarlar kendi aralarında klasik gitarlar, elektro gitarlar ve akustik gitarlar olmak üzere, ukulele modelleri de kendi aralarında Soprano ukulele, Concert ukulele ve Tenor ukulele olmak üzere farklı gruplar arasında inceleyeceğiz. İlk olarak, gitarlar 6 telli müzik aleti modelleridir. Tel yapısı olarak, klasik gitar plastik tel, akustik ve elektro gitarlar çelik tel kullanılmaktadır. Kasa olarak farklılık gösteren çalgılardır. Kullanım alanına göre her biri en iyi müzik aletleridir diyebiliriz. İkinci olarak, ukulelere gelecek olursak, ukulele modelleri arasındaki fark, boyut ve ses tonudur. Geri kalan hammadde ve dış görünüş boyutları dışında aynıdır. Bu başlığa son olarak, el yapımı ve fabrikasyon olmak üzere iki farklı üretimleri mevcuttur.

Tuşlu Müzik Aletleri

Tuşlu çalgılar, anahtarlı çalgılar veya tuşlu çalgılar olarak anılan bu kategoride, derin tarihli müzik aletleri bulunmaktadır. Birçok alanda kullanılan bu müzik aletleri, büyük sanatçıların imzasını taşıdığı özel bir kategoridir. Diğer enstrümanların yanı sıra, bu kategorideki çalgılar, müzik sektörünün büyük adımlar atmasına neden olmuştur. Tuşlu müzik aletleri çeşitlerine göz gezdirecek olursak, günümüzde yaygın olan kalimba yani başparmak piyanosu, org klavye ya da diğer adıyla dijital org, midi klavye ve tabi ki piyano adı altında kuyruklu piyano, dijital piyano ve duvar piyano olmak üzere farklı başlıklara ayrılmaktadır. Diğer yandan, özelliklere gelecek olursak, tuş sayıları ve kullanım alanları değişiklik gösteren bu müzik aletleri, her türlü müzik kültüründe denk gelebileceğiniz enstrüman modelleridir.

Yaylı Müzik Aletleri

Yaylı çalgılar, telli müzik aletleri ile bir aradaymış gibi görünse de, bizce ayrı bir kategoride incelenecek özel enstrümanlardır. Kategorideki ürünlere gelecek olursak, keman modelleri adı altında çocuk keman, elektro keman ve akustik keman olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Piyanolar gibi büyük sanatçıların büyük işler başardığı bir diğer müzik aleti modeli kemanlardır. Performans olayına gelecek olursak, reçine yardımıyla keman yayını yani diğer adıyla arşeye belli işlemler uygulayıp, at kılı ve keman telinin birleşmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Elektro keman, çocuk keman ve profesyonel keman olmak üzere istediğiniz kasa ve her yaşa uygun boyutlarda satın alabilirsiniz.

 Üflemeli Nefesli Çalgılar

Üflemeli müzik aletleri, her kültürün kendine özgü bir tarihe sahip olan bir üflemeli çalgı vardır. Bunların tarihi içinse, yine diğerlerinde olduğu gibi derin bir tarihe sahiptir bazı modelleri. Özelliklere gelecek olursak, eskiden tamamen ağaç yardımıyla üretilirken, günümüzde farklı madenlerden yapılan farklı tonda sese sahip enstrümanlarda vardır. Diğer müzik aletleri gibi her türlü alanda ve müzik türünde kullanabileceğiniz bu enstrümanlar, saksafon, alto saksafon, mızıka, yan flüt, klarnet, sol klarnet, ney ve mey olmak üzere zengin içerikle sitemizde bulabilirsiniz.

Tüm makaleye son olarak, kategorimizde bulunan müzik aletleri arasında yazdığım bu makaleye ek olarak, müzik aletleri kadar müzik aleti aksesuarları içinde detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Nedeniyse, her nasıl tüm müzik aletleri bir arada her türlü ortamda uyum sağlıyor ya da her biri bir diğerini tamlıyorsa, müzik aleti aksesuarları da müzik aletlerini tamamlıyor diyebiliriz. Bunun için benim tavsiyem, aldığınız müzik aletinin gereksinimlerini iyi öğrenip, onlar üzerinde de odaklanmanız gerekmektedir.

1 2 3 ... 7 >