Mızıka

Mızıka üflemeli ve nefesli müzik aletleri ailesine üye olan oldukça özel bir enstrümandır. Bu yazımda ise bu eşsiz enstrüman hakkında yapmış olduğum detaylı ve kapsamlı incelemelerimi sizlerle paylaşacağım. Öncelikle mızıka hakkında genel bilgiler vermek istiyorum. Cep opgu olarak bilinen bu enstrümanın diğer bir adı da armonika olarak geçmektedir. Armonika adında ki bu eşsiz enstrümanda ses ağzımız ile aktarılan hava akımı ile gerçekleşmektedir. Ayrıca cep orgu denilmesinin sebebi ise orgla ses üretim biçimlerinin aynı mantıkta olmasıdır. Her iki enstrümanda da ses sütunlar içerisinde yol alan havanın çeşitli alanlara temas ederek ses üretmesi ile oluşur. İşte tam da bu yüzden bu eşsiz ürünü birbirlerine benzetilmektedir. Ayrıca asıl konumuz olan armonika orga kıyas ile çok küçük yapıda olduğu için cep orgu olarak adlandırılmıştır. 
Mızıkayı diğer enstrümanlardan ayıran en büyük özelliklerin başında ise üflerken ayrı bir notaya sahip sesin elde edilmesi nefesinizi de çektiğiniz de ayrı bir sesin elde edilmesidir. Yani bu üründe yer alan her bir delikten nefes verip veya alırken ayrı sesler elde edebilirsiniz. Sürekli olarak bakın gerektiren şahsi bir enstrümandır. Bu çok önemli bir noktadır. Bu enstrümanı ağzımız ile icra ettiğimiz için herhangi bir temas anında ne kadar da dikkat edilse tükürük ve benzeri istenmeyen unsurlar ürününüze nüfus edecektir. Bu yüzden sahip olduğunuz mızıka modelini her ne olursa olsun kimselerin kullanmasına izin vermeyiniz. 
Mızıka modellerinin sahip olduğu akort sistemine göre ürettiği sesler değişkenlik gösterebilmekte ve çeşitlenmektedir. Benim size ise bu alanda tavsiyem ise güvenilir ve bu alanda kaliteli ses performanslarına sahip ürünlerdir. Bu ürüne de örnek vermek gerekirse hohner marka ürünleri kullandım ve çok verimli ve kullanışlı bulduğumu belirtmek isterim. Bu eşsiz markanın ürünlerinden bahsetmek gerekirse eğer hohner silver star yani do majör mızıka ve hohner blues band akort sistemi ise do majör olan mızıka modelleridir. Bu eşsiz ürünler sıkça talep edilen ve kullanıcının beklentisi olan performansı büyük ölçüde sunabilen uygun maliyetli ulaşılabilir ürünlerdir.