Mikrofon Nedir?

Mikrofon nedir sorusunu açıklamadan önce sizlerle birkaç bilgi paylaşma ihtiyacı duyuyorum. Ses herhangi bir etkileşim sonucu ortaya çıkan titreşimler olarak anlatılabilir. Örneğin elinizle bir cisime vurmanız sonucu ortaya çıkan titreşimler havada yayılarak ses titreşimleri halinde kulaklarımıza kadar gelir. Yani ses havada dalgalar halinde yol alan titreşimlerdir. Mikrofon ise bu ses dalgalarını elektronik ortamlarda işleyebilmemiz için özel olarak tasarlanmış cihazlara verilen isimdir. Havadaki ses dalgalarını alır ve elektronik sinyallere dönüştürür. Mikrofonları duyu organlarımızla kıyaslamamız gerekirse mikrofon ses sistemleri ailesinin kulağıdır diyebiliriz.


Mikrofon nasıl çalışır?

Mikrofon nasıl çalışır sorusunun cevabını verebilmemiz için mikrofonu oluşturan parçalardan bahsetmemiz gerekir. Mikrofonu oluşturan parçalar; kasa, diyafram ve çevirici olarak listelenebilir. Kasa Mikrofon parçalarını sistemik olarak bir arada tutmaya yarayan ve parçaları dış etkilerden koruyan ana parçadır. Diyafram ise havada hareket eden ses dalgalarıyla etkileşime girip sesi elektrik sinyallerine çevirmeye yarayan parçadır. Çevirici ise diyaframdaki basınç farklılıklarını elektronik sinyallere çeviren mikrofon parçasıdır. Bu durumda ses hava yoluyla mikrofonun diyafram kısmına gelir ve diyaframa çarpar. Diyafram kendisine çarpan ses titreşimleri sayesinde hareket eder ve elektriksel farklılıklar oluşturur. Bu elektriksel farklılıklar sayesinde çevirici ses dalgalarını elektronik sinyallere dönüştürür ve ses dalgaları işlenmeye hazır hal gelir.

Mikrofon Çeşitleri

Teknolojinin ilerlemesiyle insanlar elektronik cihazlara daha fazla ihtiyaç duymaya başladılar. Bu sebeple mikrofonun kullanım alanları oldukça genişledi. Böylelikle mikrofonlar kendi arasında farklı kullanım yeri ve kullanım amaçlarına göre çeşitlilik kazandı.

 Mikrofon çeşitlerinden bahsetmemiz gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz. El mikrofonu, yaka mikrofonu, headset mikrofon, kafa mikrofonu, kürsü mikrofonu, masa mikrofonu, delege mikrofonu, stüdyo mikrofonu, ses kayıt mikrofonu,  koro mikrofonu, tiyatro mikrofonu, vokal mikrofonu, gişe mikrofonu ve daha birçok mikrofon çeşiti sayılabilir. Bu mikrofonlar kendi aralarında da kablolu mikrofon ve kablosuz mikrofon olarak ayrılır. Kablosuz mikrofonlar telsiz mikrofon olarak ta adlandırılır. Ayrıca bir başka özellik olarak mikrofonları analog mikrofonlar ve condenser mikrofonlar olarakta sınıflandırabiliriz.


Mikrofonlar Nerede Kullanılır?

Mikrofonlar ses sistemi ürünleri içerisinde kulağımızın görevini yapar. Bu sebeptendir ki hayatımızın her alanında mikrofonları kullanmaktayız. Karaoke yapıp şarkı söylerken yada evimizin zilini çalan kişiye diafondan kim o sorusunu sorarken hatta telefonla konuşurken bile mikrofonları kullanmaktayız.


Mikrofon Fiyatları

Mikrofon fiyatları oldukça geniş bir fiyat grafiği çizmektedir. Mikrofon fiyatlarını belirleyen etkenlerden bahsedelim. Mikrofonlar türlerine göre fiyatlandırılır. Kablolu yada kablosuz oluşu, analog ya da condenser mikrofon oluşu, markası, malzeme kalitesi, ses özellikleri ve daha sayamadığımız bir çok şey mikrofon fiyatlarını etkileyen özelliklerdir. Günümüz şartlarında otuz Türk Lirasına da mikrofon alabilirsiniz, otuz bin Türk Lirasına da. Bu sebeptendir ki ihtiyacınıza göre ve kalitesine göre mikrofon fiyatları çok geniş aralıklı bir grafik çizmektedir.


Mikrofon Tavsiyesi

Mikrofon kullanıcıları baz alınarak, onların memnuniyeti ve önerileri doğrultusunda mikrofon seçeneklerini sitemizde bulabilirsiniz. En kaliteli mikrofonlar en ucuz fiyatlar ve kolay ödeme seçenekleriyle yonkabayi.com’da. Size en uygun Mikrofon tavsiyesi güler yüzlü hizmet anlayışıyla ve yılların verdiği birikimle uzman ekibimiz tarafından sizleri bekliyor.