Klarnet

Klarnet, üflemeli nefesli müzik aletleri arasında yer alan dayanıklı ve sert ağaçlar olmak üzere ilk icat edildiği dönemlerde abanoz ağacından imal edilen günümüzde ise genellikle ebonit denilen sert kauçuk ve metallerden üretilen bir çalgı aletidir. Silindir bir yapıda olan klarnet klasik, caz ve pop gibi farklı müzik türlerinde kullanılmakta olup klarnetler; üst gövde, barel, ağızlık, kamış, fıçı, bilezik, alt gövde ve kalak donanım bölümlerinden oluşmaktadırlar. Klarnetlerin tarihsel süreçte gelişmesinde Mozart, Klose Boehm, Ivan Müler ve Charistoph Denner gibi önemli isimler katkı da bulunmuşlardır. Klarnet sözcüğü yabancı nitelendirmelerde ‘’Clarinet’’ olarak Türkçe kullanımlarda ise ‘’Gırnata’’ olarak geçmekte ve adlandırılmakta olup günümüzde ‘’Klarnet’’ şeklinde kullanılmaktadır.
Klarnetler dört oktav değerinde ses özelliklerinde olarak sol anahtar üzerine notaları yazılmakta ve geniş ses aralıkları ile diatonik ve kromatik sesler elde edilebilmektedir. Klarnet müzik aletinin icrasında yaygın şekilde tek dil olarak bunun yanı sıra çift ve üç dil tekniği kullanılmakta olup gür, atik ve parlak sesler sunarak tril, grupetto, arpej, treomolo ile hızlı ve gösterişli pasaj ve ses çalışmalarını icra olanağı sağlamaktadır. Klarnetler kalın, ince, orta ve kötü olmak üzere dört farklı şekilde ses bölgesi özelliklerine sahiptirler. Nefesli müzik aletlerinden olan klarnetin türleri; 

•    La klarnet,
•    La bas klarnet, 
•    Si bemol klarnet, 
•    Si bemol bas klarnet, 
•    Mi bemol alto klarnet
•    Re ve do küçük klarnet, 
•    Mi bemol küçük klarnet, 
•    Si bemol kontra bas klarnet gibi vb. türleri bulunmaktadır. 


Yaygın klarnet tercih ve kullanımlarında ise la klarnet, si bemol klarnet, mi bemol küçük klarnet ve si bemol bas klarnet gibi türleri ön plana çıkmaktadır. Klarnetin icrası noktasında Dünya’da; Alain Damiens, Sarah Elbaz ve Giora Feidman gibi isimler ön plana çıkarken Türkiye’de; ise Hüsnü Şenlendirici, Mustafa Kandıralı, Serkan Çağrı, Tolga Akşit, Kamucan Yalçın, Bülent Altınbaş, Göksun Çavdar ve Şükrü Tunar gibi isimler ön plana çıkmaktadır.

Klarnet Fiyatı

Klarnet fiyatı, metal ve ebonit türleri başta olmak üzere ham madde ve el işçiliği seçeneklerine göre değişmekte olup her bütçeye ve kullanım alanlarına uygun olan klarnet türlerini farklı marka ve model seçeneklerine, garanti olanaklarına, uygun fiyat ve performans ölçütlerine göre değerlendirebilir güvenilir olan yerlerden temin edebilirsiniz.