Keman Yayı | Arşe


Keman yayı
diğer bir adıyla arşe kullanıldığı enstrüman türünü yaylı müzik aletleri arasında değerlendirilmesini sağlayan oldukça önemli ve sese direkt etki edebilen parçasıdır. Bu eşsiz araç başta olmak üzere kullanıldığı enstrüman hakkında genel bilgiler vermek istiyorum.  Öncelikle keman hakkındaki genel araştırmalarımı sizler ile paylaşacağım. Keman yaylı enstrüman olarak geçen oldukça özel tını ve ses özelliklerine sahip müzik aletidir. Yapı özelliklerinden bahsetmek gerekirse eğer, genel olarak gövde, sap, teller ve arşeden oluşan perdesiz bir enstrümandır. Keman kendi arasında ürettiği ses ve tını özellikleri bakımından çeşitlenen oldukça geniş bir alanda değerlendirilmesi gereken özel bir enstrümandır. Birçok sahne ve benzeri alanda sıklıkla görebileceğiniz oldukça geniş müzik türünde sıklıkla kullanılan önemli bir enstrümandır. Keman sapı üzerinde perdeler yer almadığı için performans edilmesi ve icra edilmesi oldukça zordur. Birçok yapı ve ses özellikleri sayesinde diğer enstrümanlar ayrılmaktadır. Şimdi ise bu eşsiz enstrümanın çeşitleri için özel olarak üretilen yay yani arşe türlerinden bahsetmek istiyorum. 
Günümüzde sıklıkla kullanılan 4/4 olarak geçen ve yetişkin tip keman modellerine uygun olarak tasarlanan keman yayı yani arşe modelleri bulunmaktadır. Yani minik keman meraklıları için 4/1 olarak geçen çeyrek keman yaylarından tutunda diğer yaş grupları için özel olarak üretilen keman modelleri ile kullanılmak için tasarlanan keman yayı modelleri üretilmektedir. Ayrıca keman yayını kesinlikle basite indirmeyin.
Çünkü keman yayı yani arşe olmaksızın kemandan ses üretilmez. Bu ekipmanı doğru bir açı ile keman telleri üzerinde ileri geri şeklinde hareket ettirerek ses üretilir yani kemanlar icra edilir. Fakat bu aşamada direkt olarak hemen yapılmaz keman yayını hazır hale getirmek için reçine adı verilen araç ile keman yayı temas edilerek arşeleriniz kullanıma hazır hale getirilmelidir. Kullanım için hazır hale getirilen bu eşsiz araçların orijinal olanları ise at kılından üretilmektedir. At kılı dışında üretim hammaddeleri bulunmakta fakat en kaliteli ses at kılı ile üretilen arşe modellerinden elde edilmektedir. Bence bu eşsiz aracı alırken kullanım ömrünün tükendiğini göz ardı etmeyiniz. Zaman içerisinde üzerinde yer alan kıllar kopmakta yalnız ses kalitesi bakımından da oldukça üst düzey arşe modelleri satın alınmalıdır.