Keman

Keman olarak adlandırılan bu müzik aleti, yaylı çalgılar arasında yer almakta olup, telli müzik aletlerinden tamamen farklı çalışma işlevi ve tona sahip bir müzik aletidir. Tarihine bakacak olursanız, birçok kasa değişimine uğramış kemanın atalarını hala Avrupa’nın derinliklerinde de görebilirsiniz. Birçok dış görünüş ve tel sayısı gibi çeşitli değişikliğe uğrayan bu müzik aletinin son halini Nicolo Amati, Paolo Maggini, Giuseppe Guarneru ve Antonio Stradivarius isimli ustalar vermiş olup, çok küçük değişiklikler dışında günümüze kadar gelmiştir. Peki, keman için kısa bir tarih bilgisi verdiğimize göre, biraz daha özellik ve dikkat etmeniz gereken detaylara dikkat çekmek isterim. Öncelikle, keman her insan için üretimi olan ve her yaşta insanın çalabileceği bir müzik aletidir. Bu boyutlar arasında çocuk keman ve yetişkinler için keman modeli gibi isimlendirilme yapılmıştır. Ancak, tek tek boyutlara örnek vermek gerekirse, 1/4 keman, 2/4 keman, 3/4 keman ve 4/4 keman modeli olmak üzere 4 farklı boyut mevcuttur. Bu yaş seçeneklerinin yanı sıra, kemanın kalitesini etkileyen birkaç önemli nokta vardır. Örneğin, yapımında kullanılan hammadde yani ağaç türü ve diğer ekstra malzemelerin kalitesi diyebiliriz. Kalite demişken, markaya gelecek olursak.

Keman Markaları

Keman markaları içerisinde bizim piyasa değerlendirmesi yaptığımız ve kullanıcı yorumlarına göre seçtiğimiz isimleri değineceğiz bu makalede. Hepimiz Arriva keman modellerini duymuşuzdur. Bu keman markası için denilecek tek söz, profesyoneller içindir. Ancak, eğer yeni başlıyorsanız, böyle bir seviyeye gerek yoktur. Daha sonra, Rösler keman modelleri gelmektedir. Bu markanın kemal modelleriyse, orta seviye, profesyonel, kaliteli ama büyük işler için bir tık alt kademede kalmaktadır. Ek olarak, Midex keman için de bu markaya söylediğimiz övgülerin aynısını söyleyebiliriz. Aynı kalite, aynı profesyonellik ve hatta daha ucuz. Son olarak, Strga keman modelleri için uygun, yeni başlayanlar için kullanılabilir ve öğrenmesi için çocuğunuza alabileceğiniz bir keman modelidir.

Keman Fiyatları

Keman fiyatları için kesin bir rakam yazmak doğru olmaz. Ancak, satın alma işlemi yaparken paket halinde yapmanız hem bütçe için hem de konfor ve kalite için en doğrusu olacaktır.

1 2 >