Gitar Capo


Gitar capo
, telli müzik aletleri arasında yer alan gitarların sap yani klavye donanımlarına takılarak klavyelerin kısalmasını ve perdelerin öne çekilmesini sağlayarak rahat bir icra olanağı sunan kelepçe tarzındaki müzik aleti ekipmanıdır. Gitar capo monte edildiği gitarın boyunu kısaltarak çalınımı kolaylaştırmakta ve daha kullanışlı hale getirerek müzikte kullanılan melodi ve akorların birbirleri arasındaki ilişkilerini muhafaza ederek farklı ton seviyelerinde söylenme ve çalınması olayı olan transpozeye de imkan sağlamaktadırlar. Gitar capo müzik aleti aksesuarı Giovanni Battista Doni tarafından 1640 yılında kullanılmış olup İtalyanca söylemlerde capo kelimesi; capo d'astro ve capodastro şekillerinde adlandırılmaktadırlar. Farklı tür ve özelliklerde üretilen kapolar tellerin sabitlenerek tutulumunu sağlayarak kauçuk kap donanımlı çubuk yapısında demonte fonksiyonel olarak tak-çıkar yapısında elastik zarar vermeyen iç malzemelerle donatılmış klips veya metal kelepçe yapısında üretilmektedirler.
Müzik aleti capo, telli çalgıların sap donanımlarının boylarının kısaltılmasını ve bu sayede perde donanımlarının öne çekilmesini sağlayan kullanıcıya rahat ve kolay bir kullanım imkanı sunmasının yan sıra transpoze olanağı da veren kelepçeye benzer yapıdaki müzik aleti aksesuar ekipmanlarındandır. Kapolar telli müzik aletleri olarak; gitar capo, bağlama capo, banjo capo ve saz capo gibi vb. müzik aletlerine özgü olarak farklı yapı ve teknik özelliklerdeki çalgı aletlerinde kullanım ihtiyaçlarına çözümler üretmektedirler. Yenilikçi tasarımlar doğrultusunda farklı marka ve modellerde üretimleri gerçekleştirilen capoların üretimleri ip veya mandal yapı formu özelliklerinde olup yaygın bir şekilde kullanım alanına sahip olan yapı türü ise mandal yapısındaki klipsli ve mekanizmalı türüdür. Bu müzik aleti aparatlarının teminleri öncesinde hangi müzik aletinde kullanılacağı ile tür ve modellerinin tespiti teminleri sonrasında herhangi bir uyumsuzluk ile karşılaşılmaması için oldukça önemlidir.

Gitar Capo Fiyatı


Gitar capo fiyatı,
ham madde bileşenlerinden olan metal, ahşap ve plastik özelliklerine, el işçiliği seçenekleri ile marka ve model üretimlerine göre değişmekte olup farklı türdeki capolara göre de fiyatlandırılmaktadır. Gitar capoların temininde türleri oldukça önemli olup klasik gitar için ayrı, diğer gitar türleri için ayrı uygun capolar tercih edilmelidir. Müzik aleti capo fiyatları da yine genel olarak yapı ve teknik özellik kıstaslarına göre belirlenmekte olup fonksiyonel ve mekanizmalı özelliklerde olan gitar capoların yanı sıra bağlama capo, saz capo, banjo capo gibi vb. capo çeşitleri ile kullanım ihtiyaçlarına çözümler üretmektedirler. Kullanım alanlarınıza uygun olan capo çeşitlerini yenilikçi tasarımlar doğrultusunda farklı marka ve modeller aracılığı ile uygun fiyat ve performans seçenekleri ile garanti avantajları sağlayan güvenilir yerlerden temin ederek kullanımlarınızda bu rahatlığı yaşayabilirsiniz.