Erbane

Erbane, çember yapıda olan kasnak donanımları gürgen ve ıhlamur ağacından deri donanımları ise doğal deri olarak güneş altında kurutulan oğlak veya keçi derisinden veya suni deri türlerinden imal edilen vurmalı bir müzik aleti olup deriler kasnağa gerdirilerek iç kısımlarına birbirleri içerisine geçirilmiş olan metal halkalar eklenerek oluşturulan bir çalgı aletidir. Erbaneler; kasnak, deri ve metal halkalar meydana gelmekte olup bu çalgı aleti ‘’Arbane, Erbani ve Erbana’’ biçiminde de adlandırılmaktadır. Erbanelere standart yapımlarda 33 halka ve uçlarına 3’er adet ekleme ile toplamda 99 adet halka donanımı eklenmekte olup bunun yanı sıra farklı tür ve modellerde ise bu halka sayısı 190 adet, 196 adet veya 250 adet gibi sayı aralıklarında olabilmektedirler. Erbanelerden ses konusunda iyi bir verim alabilmeniz için kullanımları öncesinde deri bölümlerinin ısıtılması neticesinde icralarda gür bir ses özelliği sağlanabilmekte olup doğal deriden imal edilen erbaneler daha dayanıklı ve plastik yapıda olan erbanelerden de ses konusunda daha öndedirler.
Vurmalı müzik aletleri içerisinde yer alan erbanelerin tarihi çok eskilere dayanmakta olup Ortadoğu coğrafyasında geniş ve yaygın bir şekilde kullanılarak Mezopotamya ve İran’da da kullanımlarda ön plana çıkmaktadır. Bu vurmalı çalgı aleti farklı toplumlar tarafından; ‘’Türk, Arap, Kürt, Süryani, Fars ve Ermeni’’ yaygın ve ağırlıklı olmak üzere kullanılmaktadır. Kullanım alanları olarak eğlencelerde fasıl ve sıra gecelerinin yanı sıra Tasavvufi müzikte de kullanılmakta olup erbanelerin icraları sırasında ritime ayak uydurma konusu oldukça meşakkatli bir olay olup bu müzik aletleri bize toplumların kültür ve yaşam tarzları hakkında da bilgiler vermektedir. Erbanenin Dünya’daki icrası konusunda İranlı sanatçı olan Hüseyin Zehawi bu anlamda ön plana çıkmaktadır.

Erbane Fiyatı

Erbane fiyatı, kasnak donanımlarda kullanılan ahşapların özellikleri ile kasnağa gerdirilen derinin doğal veya yapay özelliğine ve el işçiliği kıstaslarına göre değişmekte olup doğal derilerden imal edilen erbaneler ses ve dayanıklılık yönünden kaliteli oldukları için fiyatları daha üst seviye de olmaktadır. Kullanım alan ve amaçlarınıza uygun olan erbaneleri farklı marka ve modellerin her bütçeye uygun fiyat ve performans seçenekleri ile garanti olanaklarıyla güvenilir yerlerden temin ederek kullanım ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

1