Bateri

Bateri, farklı özelliklere sahip davul ve zil enstrümanlardan bir takım gibi bir araya gelerek oluşturulan vurmalı müzik aletleri arasında önemli bir yere sahip olan topluluğun genel adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bateri çeşitleri klasik olarak adlandırılan akustik bateri ve elektronik olarak adlandırılan dijital davul seçeneklerinde karşımızda çıkmaktadır. Standart manada klasik akustik bir bateri; bas davul, trampet, yer tomu, tom 1 ve tom 2 olarak 5 adet davul donanımından hihat, ride ve crash olarak adlandırılan 3 adet zilden meydana gelmekte olup kullanıcı isteğine göre yine eklemelerle davul çeşidi olarak octoban, bas ve gong ile zil çeşidi olarak splash, raw raw, bell bell ve china gibi ekipmanlar bateri takımı içerisine eklenebilmektedir. Dijital davullar ise yine elektronik donanımlı padlar ile tasarlanmış olan müzik aletleridir. Bateri sözcüğü Türkçe kullanımlarda ‘’Davul’’, ‘’Davul Seti’’, ‘’Bateri’’, ‘’Davul Kiti’’ ve ‘’Davul Takımı’’ şeklinde olurken İngilizce kullanımlarda ‘’Drum’’ şeklinde Fransızca kullanımlarda ise ‘’Batterie’’ biçiminde olmaktadır. Bateri icrasını gerçekleştiren kişiye ‘’Baterist’’ adı verilmektedir. Müzikte ritim tutmaya yarayan baterilerde kullanılan çubuklara baget denilmekte olup pop, metal ve rock gibi vb. birçok müzik türünde bateriler kullanım ihtiyaçlarına çözümler üretmektedirler.
Akustik bateri, sağlamış olduğu ses özelliklerinden olan ton ve ritimler bakımından yaygın olarak tercih edilen bir bateri türüdür. Akustik baterilerin bir diğer adı da klasik bateri olarak geçmektedir. Kullanım alanları olarak orkestralarda, konserlerde, düğün ve eğlence merkezlerinde sağladıkları akustik sesler ile hoş müzik keyifleri yaşatarak tercihlerde yaygın bir şekilde ön plana çıkmaktadırlar. Bu bateri türü vücutta birçok noktanın aktif ve uyumlu bir şekilde aynı zamanda koordineli bir şekilde hareket ettirilmesine de olanak tanımaktadır.
Klasik bateri, davul ve zil donanımlarının bir araya getirmiş olduğu takımın bir diğer adı olup bateri müzik aletinin yaygın olarak tercih edildiği bir türdür. Bu bateri türüne aynı zamanda akustik bateri olarak da geçmektedir. Bu müzik aletlerinde single - stroke, double - stroke, double - paradidle ve paradidle gibi çalım tekniklerinin yanı sıra üçleme, altılama gibi vb. el teknikleri kullanılmakta olup dörtlük, sekizlik ve onaltılık tarzında olarak bas davul vuruş teknikleri gerçekleştirilmektedir.
Dijital bateri, elektronik alt yapı donanımlarından meydana gelmekte olup pad ve zil donanımlarında piezoelektrik teknolojisinden yararlanılan sensörlerin yer aldığı sistemler bulunmaktadır. Pad donanımlarına vurulduğunda uygulanan mekanik kuvveti pedin içinde bulunan sistemler algılamakta elektrik enerjisi baterinin sistem modülüne giderek burada sinyalleri işlemekte ve dijital sese dönüştürmektedirler. Yüksek ses performansları için amfiler ile bağlantı sağlanırken çevrenin rahat edilmek istenmediği bireysel çalışmalarda dijital baterilere kulaklık donanımları bağlanarak performanslar yapılabilir.
Elektronik bateri, çok sayıda davul ve zil sesi çeşidini bünyesinde barındırarak geniş yelpazede sunduğu ses özellikleri ile icralar noktasında bu fonksiyonel özellikleri ile kullanım ihtiyaçlarına çözümler üretmekte ve kolaylıklar sağlamaktadırlar. Bunların yanı sıra ses ve kayıtlar açısından da oldukça başarılı olup farklı yapıda olan sistemleri bir araya getirerek müzikte alan ve deneyim açısından yeni bir farklılık getirmiştir. Ayrıca bu davul çeşidi bağlantılar yolu ile bilgisayarda kayıt yapma olanakları sunmaktadırlar.

Bateri Fiyatı

Bateri fiyatı, baterilerin türleri arasında yer alan akustik ve dijital çeşitlerine göre farklılıklar göstermekte olup klasik bir baterideki davul ve zil donanımlarında kullanılan metal, ahşap ve deri ve plastik bileşenler ile elektronik bir davulda kullanılan manyetik ekipmanlar, elektronik devre ve aksamları bazında bunlarla beraber el işçiliği, farklı marka ve model seçeneklerine göre de doğrudan etkilenmektedir. Kullanım alanlarınıza uygun olan bateri çeşitlerini farklı marka ve modeller aracılığı ile uygun fiyat ve performans seçenekleri doğrultusunda güvenilir olan yerlerden garanti seçenekleri ile doğrudan temin edebilirsiniz.