Bağlamalar

Bağlamalar, telli müzik aletleri arasında olan ve Türk yöresine özgü bir çalgı aleti olan bağlama veya diğer adıyla saz modelleri bu kategoride mevcuttur. Bağlamanın ne olduğunu açıkladığımıza göre, bağlamanın biraz daha tarihine bakacak olursa, kökeni eski Türklere dayanan bir enstrümandır. Ancak, Türkiye deki bağlama modeli, eskisine göre farklıdır. Örneğin, 7 telli müzik aletidir. Diğer yanda, el ve tezene yardımıyla çalınır. Tezenenin ne olduğuna gelecek olursak, gitarlarda bildiğimiz pena işlevini gören ama kendine özgü hammaddesiyle üretilen bir aparattır. Hammaddesine gelecek olursak, tezeneler kiraz ağacının kabuğundan elde edilmektedir. Diğer yandan, her müzik aletinde olduğu gibi bağlama modellerinde yani saz modellerinde de çeşitlilik mevcuttur. Örnek vermek gerekirse;

  • Kısa Saplı Bağlama
  • Tambura
  • Divan Sazı
  • Meydan Sazı
  • Cura
  • Çöğür

Bağlama çeşitlerinin farklı isimler almasının nedeni, tamamen boya bağlıdır, çünkü boy dışın her özelliği aynıdır. Örneğin, sap, tekne ve göğüs olmak üzere hepsi 3 farklı parçanın birleşmesiyle oluşmaktadır. Buna ek olarak, boylar farklılık gösterdiği için ton da modelden modele değişmektedir. Ancak, bizim için önemli olan 2 farklı bağlama yani saz modelleri hakkında yazacağız bu makalede.

İlk olarak, saz telli müzik aletinin bir modeli olan uzun sap bağlama. Uzun sap bağlama modeli 15 ile 18 perde arası değişiklik gösterebilmektedir. Boyut olarak farklı olan bu bağlama modeli, hakimiyet yönünden diğer bağlama modellerine göre biraz daha zordur, fakat tını ve ton olarak kendine has bir kalıba sahiptir.

İkinci olarak, bağlama müzik aletinin diğer bir modeli olan kısa sap bağlama. Kısa sap bağlama ya da diğer adıyla kısa sap saz çalgı modeli, uzun sap ile arasında genellikle 4 perde fark olmaktadır. Ses ve ton bakımından daha tiz ve daha net yani açık bir ton sese sahiptir.

Bağlama Fiyatları

Bağlama fiyatları, modelden modele ve markadan markaya değişiklik gösteren bu müzik aleti, fabrikasyon ve el yapımı bağlama olmak üzere fiyata etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bunun için, hammadde ve kullanılan malzemelerin kalitesine bakmak, doğru alışveriş ve iyi bir enstrüman seçimi her açıdan size avantaj sağlayacaktır.

1